Все повече хора избират да живеят около големите градове в собствена къща.Преди да се впуснете в покупката на имот, в който ще строите къща или ще купите готова къща, запознайте се с основните термини.
Пъровото нещо, което всеки, който иска да купи имот за къща научава е какво е ПИ и УПИ и каква е разликата между тях.
2. „Поземлен имот“ е част от територията, включително и тази, която трайно е покрита с вода, определена с граници съобразно правото на собственост.
Съкращения в градоустройствените планове:
Ж – група жилищни устройствени зони;
O – група устройствени зони за общественообслужващи дейности;
Смф – група смесени многофункционални устройствени зони;
П – група производствени устройствени зони;
З – група устройствени зони и самостоятелни терени за озеленяване;
Са – група устройствени зони за спорт и атракции;
С – група земеделски устройствени зони;
Г – група горски устройствени зони;
Р – група територии за природна защита;
Т – обособени терени за специфични нужди;
Ц-1 – устройствена зона на новия делови център;
Ц-2 – устройствена зона на стария софийски център;
Ц-3 – устройствена зона със смесено застрояване;
Смф1 – смесена многофункционална устройствена зона с високи параметри на застрояване;
Смф2 – смесена многофункционална устройствена зона;
Ж-д, О-д, Смф-д, П-д, З-д, Са-д – резервни терени за далекоперспективно развитие;
Виза за проектиране(скица за недвижим имот с указан начин на застрояване) – копие(извадка) от действащия ПУП на населеното място или квартала с обхват на поземления имот и съседните му поземлени имоти. Визата за проектиране е необходима за започване на проектирането и за получаване на изходни данни от експлоатационните дружества на електроразпределение, водоснабдяване, канализация и др.
Разрешение за строеж – издава се въз основа на одобрен технически или работен инвестиционен проект. Може да бъде издадено на база идеен проект, ако за него е извършена предварителна оценка за съответствие с предвижданията на ПУП.
Застроена площ (ЗП) – площта, ограничена от външните очертания на ограждащите стени на първия надземен етаж или на полуподземния етаж, включително площта на проветрителните шахти и проходите в тези очертания. В застроената площ на приземно ниво НЕ се включват тераси, външни стълби и стълбищни площадки, рампи, гаражи и други елементи с височина до 1,2 м от средното ниво на прилежащия терен.
Плътност на застрояването – отношението на сбора от застроените площи на основното и допълващото застрояване спрямо площта на УПИ, изразено в проценти. Плътност на застрояване може да се определя и общо за квартал, устройствена територия или зона, както и за части от тях.
Разгъната застроена площ (РЗП) – сборът от застроените площи на всички етажи на основното и допълващото застрояване на и над терена. В разгънатата застроена площ се включват и застроените площи в подпокривното пространство на сградите, когато са предвидени за жилища, ателиета и кабинети. В застроената площ на надземните етажи се включва цялата площ на балконите, лоджиите и терасите.
Интензивност на застрояване на УПИ (КоефициентИНТ)- отношението на разгънатата застроена площ към площта на урегулирания имот, изразено в абсолютно число. Интензивност на застрояване може да се определя и общо за квартал, устройствена територия или зона, както и за части от тях.
Преди да се запознаете с всички налични документи за имота, започнете от титула за собственост- Нотариален акт или др. акт за собственост, както и налична скица на имота (извадка от кадастралната карта).
В случай, че това ви се струва твърде сложно и имате въпроси, обърнете се към нашите юристи за помощ.
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.